FMS teams win

0

The Fairbanks Middle School boys and girls track and field teams won triangular meets on Monday.
The boys tallied 82 points, followed by London-34 and North Union-29.
The Lady Panthers finished with 79 points.
NU scored 39 and London scored 27.
Fairbanks and North Union results for points were as follows:
Boys
-100 dash: Lincoln Harrah (NU), first, 11.95; Brogan Green (F), second, 12.10; Kaine Krawczyk (NU), fourth, 13.3;
-200 dash: Harrah (NU), first, 24.93; Jason Daum (F), second, 28.0; Andrew Crowe (F), third, 28.05;
-400 dash: Crowe (F), second, 1:02.93; Krawczyk (NU), third, 1:13.0;
-800 run: Joey Ziegler (F), second, 2:31.55; Max Parish (NU), third, 2:45.42; William Popovich (NU), fourth, 2:49.79;
-1600 run: Caleb Wenger (F), first, 5:32.73; Parish (NU), second, 5:46.70; Popovich (NU), fourth, 6:28.83;
-110 hurdles: Daum (F), first, 19.80; Carter Gerstenberger (F), second, 19.90; Nick Rhea (F), third, 20.40; Everett Robinson (NU), fourth, 20.80;
-200 hurdles: Daum (F), first, 30.35; Rhea (F), second, 31.16; Gerstenberger (F), third, 32.32;
-4 x 100 relay: North Union, second, 56.05 (Rylan Keever, Robinson, Gavin Bango, Krawczyk);
-4 x 200 relay: Fairbanks, first, 1:59.98 (Wenger, Daniel Montgomery, Jackson Stage, Raffi Stauffer);
-4 x 400 relay: Fairbanks, second, 4:31.86 (Montgomery, Stage, Ethan Kise, Wenger);
-High jump: Gerstenberger (F), first, 4-10; Kise (F), second, 4-10;
-Long jump: Green (F), first, 17-3; Harrah (NU), second, 16-10; Crowe (F), third, 15-7.25;
-Shot put: Dewey Ballard (F), first, 36-11; Mason Gross (F), second, 33-3.5; Sam Johnson (F), third, 30-2; Keever (NU), fourth, 29-10.5;
-Discus: Johnson (F), first, 94-10.25; Les Brandel (F), second, 88-1; Ballard (F), third, 84-8.5; Keever (NU), fourth, 63-11.
Girls
-100 dash: Audrey Benedict (NU), first, 14.61; Brooklyn Winkle (F), second, 15.24; Callie Kitchen (F), third, 15.85;
-200 dash: Kate Coy (F), first, 29.91; Benedict (NU), second, 30.19; Mackenzie Lester (F), third, 31.26;
-400 dash: Macy Miller (F), first, 1:09.82; Addie Thrush (F), second, 1:10.70; Kinley Green (F), third, 1:12.44;
-800 run: Kendal Walzak Music (NU), first, 2:49.39;
-1600 run: Walzak Music (NU), first, 6:24.61; Ellie Carter (F), second, 7:03.55; Chloe Hall (NU), fourth, 7:14.82;
-100 hurdles: Miller (F), first, 17.35; Abbey Price (NU), second, 18.99; Jordan Perry (F), third, 19.09; Carter (F), fourth, 19.47;
-200 hurdles: Miller (F), first, 33.77; Perry (F), second, 35.21; Riley Heminger (NU), third, 36.45; Carter (F), fourth, 36.58;
-4 x 100 relay: Fairbanks, second, 1:04.36 (Lester, Kitchen, Ava Orders, Ashtynne Stanley);
-4 x 200 relay: North Union, first, 2:08.69 (Walzak Music, Heminger, Price, Benedict); Fairbanks, second (2:10.59 (Coy, Lester, Ella Demeter, Stanley);
-4 x 400 relay: Fairbanks, first, 5:02.66 (Sarah Arend, Demter, Thrush, Green);
-High jump: Price (NU), first, 4-4; Amber DaRe (F), tied for third, 3-10;
-Long jump: Carly Lehman (F), first, 13-3.75; Orders (F), second, 12-6;
-Shot put: Kalee Brestle (NU), first, 31-2; Metea Duncan (F), second, 30-2.5; Tessla Woolum (F), third, 27-8.5; Emma Greve (F), fourth, 24-9;
-Discus: Duncan (F), first, 73-9; Woolum (F), second, 58-0.25; DaRe (F), third, 50-9; Cassidy Jones (F), fourth, 50-2.



...For the full story, select an option below.

Comments

comments

Comments are closed.