Stingray swimmers beat Lifetime during NEW meets

0

Brady Cordonnier of the Marysville Stingrays swims the butterfly during the boys 10 U medley relay on Wednesday. The Stingray boys and girls teams defeated Lifetime.

(Journal-Tribune photo by Kevin Behrens)

––––

Marysville’s Stingray swimming squads defeated the teams from Lifetime during an NEW meet on Wednesday.

The Lady Stingrays won their meet, 594-206, while the boys turned in a 319-281 triumph.

The local teams placed first or second in the following events:

Girls

-10 and under 100 IM: Molly Murphy, first, 1:47.69; Aurora Matsuura, second, 1:55.93;

-12 and under 100 IM: Mallory Seman, first, 1:23.78;

-14 and under 100 IM: Reese Cordonnier, first, 1:15.62;

-18 and under 100 IM: Molly Gregory, first, 1:07.84; Sophia Taracko, second, 1:14.41;

-Eight and under 100 medley relay: first in 2:05.25 (Hannah Pierstorff, Emma Garner, Emma Hubbard, Allie Rausch);

-10 and under 100 medley relay: first in 1:43.94 (Matsuura, Addy Ross, Molly Murphy, Erin Fairman);

-10 and under 25 freestyle: Sadie Dove, first, 18.63;

-12 and under 50 yard freestyle: Eva Taracko, first, 31.90; Addy Ary, second, 33.37;

-12 and under 200 medley relay: first in 3:14.91 (Sophia Loyer, Rylee Drope, Ary, Sara McNamara);

-14 and under 200 medley relay: first in 2:12.82 (Gregory, Cordonnier, Carly Amrine, Janie Clayton);

-18 and under 200 medley relay: first in 2:24.78 (Mikayla Seman, Lily Arledge, Maddie Murphy, Abby Hemker);

-14 and under 50 freestyle: Clayton, first, 27.81;

-18 and under 50 freestyle: Mikayla Seman, first, 239.0; Amrine, second, 29.84;

-Eight and under 25 backstroke: Pierstorff, second, 27.57;

-10 and under 25 backstroke: Molly Murphy, first, 21.16;

-12 and under 50 backstroke: E. Taracko, first, 38.0; Sadie Lucas, second, 42.0;

-14 and under 50 backstroke: Cordonnier, first, 36.18; Mya Potridge, second, 45.22;

-18 and under 50 backstroke: Mikala Seman, first, 33.85;

-10 and under 25 breastroke: Laine Dumbauld, first, 35.67; Alemi Kruse, second, 36.78;

-12 and under 50 breastroke: Ary, first, 47.57; Emily Clayton, second, 47.84;

-14 and under 50 breastroke: Mallory Seman, first, 41.71;

-Eight and under 25 butterfly: Hubbard, first, 25.68;

-10 and under 25 butterfly: Matsuura, first, 24.28; Ross, second, 25.25;

-18 and under 50 butterfly: S. Taracko, first, 34.16; Maddie Murphy, second, 34.23;

-Eight and under 100 freestyle relay: first in 1:5709 (Pierstorff, Emma Garner, Rausch, Hubbard);

-10 and under 100 freestyle relay: first in 1:21.69 (Ross, Molly Murphy, Matsuura, Dove);

-12 and under 200 freestyle relay: first in 2:24.35 (Ary, Mallory Seman, Lucas, Drope); second in 2:25.0 (Myranda Streng, E. Clayton, McNamara, E. Taracko);

-14 and under 200 freestyle relay: first in 2:03.59 (Cordonnier, Amrine, Potridge, Gregory);

-18 and under 200 freestyle relay: first in 2:02.04 (Maddie Murphy, S. Taracko, Arledge, Mikayla Seman).

Boys

-10 and under 100 IM: Rylan Brown, first, 1:51.72;

-14 and under 100 IM: Gabe Filbert, first, 1:06.37; Joey Hazelbaker, second, 1:13.12;

-10 and under 25 freestyle: Filbert, first, 14.53; Brady Cordonnier, second, 14.90;

-10 and under 25 backstroke: Cody Byrd, second, 23.75;

-12 and under 50 backstroke: Mac Rausch, second, 42.75;

-14 and under 50 backstroke: Hazelbaker, first, 32.84;

-18 and under 50 backstroke: Jason Moore, first, 33.32;

-10 and under 25 butterfly: Patrick Filbert, first, 17.28; Brown, second, 21.30;

-12 and under 50 butterfly: Cordonnier, first, 40.65; Rausch, second, 47.85;

-14 and under 200 medley relay: first in 2:08.60 (Jason Moore, Blake Counts, Hazelbaker, G. Filbert);

-12 and under 50 freestyle: Cohen Burns, first, 38.22; Gage Counts, second, 40.10, Berkley Behrens, thid, 40.13

-14 and under 50 freestyle: G. Filbert, first, 26.43; B. Counts, second, 29.25;

-18 and under 50 freestle: Moore, first, 27.06;

-Eight and under 25 backstroke: Joey Taracko, second, 25.16;

-10 and under 100 freestyle relay: first in 1:11.37 (P. Filbert, Berkley Behrens, Brown, Cordonnier);

-12 and under 200 freestyle relay: first in 2:49.84 (Rausch, Burns, Alex McNamara, G. Counts);

-14 and under 200 freestyle relay: first in 1:57.17 (Danny Dougherty, Moore, Hazelbaker, G. Filbert).

  

  



...For the full story, select an option below.

Comments

comments

Comments are closed.