Stingrays swimmers compete in meets against D. Atlantic

0

Lady Stingray Olivia Meyers dives into the Marysville Municipal Poll during a recent meet.

(Journal-Tribune photo by Kevin Behrens)


The Marysville Stingrays swimming teams dropped meets to Dublin Atlantic on Wednesday.

Dublin won the girls meet 646-588, while Dublin’s boys prevailed, 679-337.

The NEW meets were held at the Marysville Municipal Pool.

Top five finishes for the Stingrays were as follows:

Girls

-10 and under 100 IM: Addy Ross, fourth, 1:56.08; Aurora Matsuura, fifth, 1:56.25;

-12 and under 100 IM: Emily Clayton, fifth, 1:34.03;

-14 and under 100 IM: Molly Gregory, first, 1:08.40; Carly Amrine, second, 1:18.50;

-18 and under IM: Sophie Taracko, second, 1:15.34;

-Eight and under 100 medley relay: second, 1:53.91 (Hannah Pierstorff, Emma Garner, Emma Hubbard, Erinn Fairman);

-10 and under 100 medley relay: third, 1:32.47 (Molly Murphy, Ross, Olivia Myers, Sadie Dove);

-12 and under 200 medley relay: second, 2:31.40 (Sadie Lucas, Mallory Seman, Eva Taracko, Clayton); fourth, 3:12.25 (Alice Ruff, Rylee Drope, Linnea Olofsson, Amelia Russell);

-14 and under 200 medley relay: first, 2:12.50 (Gregory, Reese Cordonnier, Amrine, Janie Clayton);

-18 and under 200 medley relay: first, 2:11.31 (Mikayla Seman, Lily Arledge, Maddie Murphy, S. Taracko);

-Eight and under 25 freestyle: Garner, second, 26.38; Ellie Arnal, third, 29.88;

-10 and under 25 freestyle: Murphy, second, 17.34; Dove, fourth, 19.90;

-12 and under 50 freestyle: E. Taracko, first, 31.94; Seman, second, 35.16; Olofsson, fourth, 35.91;

-14 and under 50 freestyle: Alekah Daniels, first, 27.32; Clayton, second, 27.44; Cordonnier, third, 28.53; Lucas, fourth, 33.12;

-18 and under 50 freestyle: Seman, first, 28.10; Emma Myers,second, 29.18; Murphy, third, 30.50;

-Eight and under 25 backstroke: Hubbard, first, 22.87; Pierstorff, third, 27.37; Allie Rausch, fifth, 31.12;

-10 and under 25 backstroke: Matsuura, second, 22.47; Ross, fourth, 24.12;

-12 and under 50 backstroke: E. Taracko, fourth, 38.0; Lucas, fifth, 40.88;

-14 and under 50 backstroke: Daniels, first, 32.50; Clayton, second, 34.50; Syd Fetherolf, third, 58.25;

-18 and under 50 backstroke: Seman, first, 32.25; S. Taracko, second, 33.15;

-Eight and under 25 breastroke: Hubbard, fourth, 30.84; Garner, fifth, 35.07;

-12 and under 50 breastroke: Seman, first, 42.59; Clayton, fourth, 45.12;

-14 and under 50 breastroke: Corey Acker, first, 47.34;

-18 and under 50 breastroke: Arledge, second, 36.97; Myers, third, 41.09;

-Eight and under 25 butterfly: Pierstorff: third, 31.25; Fairman, fifth, 41.41;

-10 and under 25 butterfly: O. Myers, first, 17.87; Murphy, second, 18.44;

-14 and under 50 butterfly: Gregory, first, 29.66; Cordonnier, second, 33.59; Amrine, third, 40.44;

-18 and under 50 butterfly: Arledge, first, 31.87; Murphy, second, 33.06;

-Eight and under 100 freestyle relay: second, 1:55.47 (Armal, Rausch, Pierstorff, Fairman);

-10 and under 100 freestyle relay: second, 1:18.13 (O. Myers, Murphy, Matsuura, Rosse); fourth, 1:34.41 (Dove, Hubbard, Halle Ruby, Kate Clarridge);

-12 and under 200 freestyle relay: first, 2:12.34 (Lucas, E. Taracko, Seman, Clayton); fourth, 2:51.50 (Drope, Cassidy Murray, Sophia Loyer, Olofsson);

-14 and under 200 freestyle relay: first, 1:53.53 (Gregory, Amrine, Cordonnier, Clayton); third, 2:33.31 (Acker, Fetherolf, Gabi Moore, Daniels);

-18 and under 200 freestyle relay: first, 1:56.60 (E. Myers, Seman, Arledge, S. Taracko);

Boys

-10 and under 100 IM: Patrick Filbert, second, 1:22.09; Cody Byrd, fifth, 1:46.21;

-12 and under 100 IM: Kyle Markert, third, 1:37.59;

-18 and under 100 IM: Jacob Markert, second, 1:15.33;

-10 and under 100 medley relay: second, 1:21.06 (Filbert, Byrd, Brady Cordonnier, Rylan Brown);

-12 and under 200 medley relay: second, 3:08.62 (Gage Counts, K. Markert, Mac Rausch, Cohen Burns);

-14 and under 200 medley relay: first, 2:12.19 (Jason Moore, Danny Dougherty, Joey Hazelbaker, Blake Counts);

-Eight and under 25 freestyle: Joey Taracko, second, 21.22; Devin Forson, third, 23.65; D.J. Bartlett, fifth, 31.25;

-12 and under 50 freestyle: Cordonnier, first, 33.84; Burns, third, 38.91; G. Counts, fourth, 39.06;

-14 and under 50 freestyle: Hazelbaker, first, 26.81; B. Counts, second, 28.82; Dougherty, fourth, 33.09; Cole Clarridge, fifth, 42.0;

-18 and under 50 freestyle: Moore, third, 25.82;

-Eight and under 25 backstroke: Taracko, first, 22.91; Bartlett, fourth, 33.78;

-14 and under 50 backstroke: Hank Luther, second, 27.62; Moore, third, 32.12;

-10 and under 25 breastroke: Cordonnier, second, 21.72; Byrd, third, 23.25;

-12 and under 50 breastroke: K. Markert, second, 48.59; Gage Counts, fourth, 57.87;

-14 and under 50 breastroke: Clarridge, third, 57.87;

-18 and under 50 breastroke: Luther, first, 29.78; J. Markert, second, 36.03;

-10 and under 25 yard butterfly: Brown, second, 20.69;

-12 and under 50 butterfly: Filbert, third, 37.25; Rausch, fifth, 47.15;

-14 and under 50 butterfly: Filbert, first, 27.07; Hazelbaker, second, 29.22;

-10 and under 100 freestyle relay: second, 1:11.21 (Byrd, Filbert, Brown, Cordonnier);

-12 and under 200 freestyle relay: second, 2:50.69 (Ricky Guerrero, G. Counts, K. Markert, Rausch);

-14 and under 200 freestyle relay: first, 2:06.18 (Clarridge, Dougherty, Hazelbaker, Filbert);

-18 and under 200 freestyle relay: first, 1:45.94 (B. Counts, J. Markert, Moore, Luther).



...For the full story, select an option below.

Comments

comments

Comments are closed.